parallax background

Proč by se děťátko mělo zavinovat?

09/10/2016
 
Po celá staletí maminky zavinují své děti, aby jim dopomohly k lepšímu spánku. Existují dokonce záznamy obrazů fresek z dob starodávného Egypta, zobrazující zavinované děti. V dnešní době je tento přirozený instinkt potvrzen i vědeckými důkazy. Problematikou zavinování se totiž v posledních několika letech zabývají různé lékařské studie. Věděli jste například že:


Zavinuté miminka spí lépe

Studie "Vliv zavinování na charakteristiku spánku a probuzení zdravých novorozenců" ( "Influence of swaddling on Sleep & Arousal Characteristics of Healthy Infants") posuzuje, zda ovlivňuje nebo naopak neovlivňuje zavinování probuzení dítěte zvuky. Výsledky ukázaly zvýšení efektivity spánku zavinováním novorozenců (prodlužování délky spánku) a také spánek s nepříliš rychlým pohybem očí (non rapid eye movement- NREM), což vede k hlubšímu a klidnějšímu spánku.

Zavinování může snížit riziko vzniku SIDS
(Syndrom náhlého úmrtí novorozence)

Zavinované děti se spontánně probouzejí ze spánku méně často... Vědci uvádějí, že zavinování může rodiče povzbudit k tomu, aby namísto normální okolnosti, kdy v případě, že děťátko výrazně pláče, by ho uložili na bříško, aby se uklidnilo, ho raději zavinou a děťátko uloží na záda. Spánek na zádech dítěte je prevencí SIDS (Syndrom náhlého úmrtí dítěte). Zavinování také může být nápomocné při regulování tělesné teploty dítěte. Přehřátí děťátka totiž také přispívá ke zvýšení rizika SIDS.
Pro zavinuté děťátko je také náročnější se otočit během spánku na bříško.
Fyzické omezení zavinovačky podle všeho brání novorozencům náchylnému obracení se (na jejich bříško) během spánku předtím, než naberou zkušenosti v otáčení se na bříško a opět zpátky, když jsou probuzení.

Zdravotní benefity zavinování předčasně narozených dětí

U předčasně narozených dětí bylo prokázáno zlepšení neuromuskulárního vývoje, menší fyziologické rozrušení, lepší motorická organizace a další samoregulační schopnosti během zavinování.

Zavinuté děti se více uklidní

Ve srovnání s masáží, nadměrně plačící novorozenci spí lépe, když jsou zavinutí a zavinování také může zmírňovat bolest u kojenců.
Zavinování se tak prokázalo jako nápomocné při udržování bezpečí dítěte, přičemž zajistí spánek na delší dobu. To je důvod proč drtivá většina nemocnic učí čerstvé rodiče různé způsoby jak zavinout jejich novorozené děťátko. Zavinování je také užitečné, když se snažíte uklidnit obzvláště rozrušené děťátko, a to nejen během spánku.
Vyzkoušejte zavinování a zamilujete si ho!
Nejjednodušším způsobem, jak ho vyzkoušet je Swaddle UP od Love To Dream. Inovativní způsob zavinování, který umožňuje Vašemu děťátku spát ve své přirozené poloze s ručičkami nahoru. Ručičky nahoru umožňují děťátku přístup k jeho tvářičce k sobě zklidňování, což jim napomáhá spát déle.

ZDROJ: "Influence of Swaddling on Sleep & Arousal Characteristics of Healthy Infants" American Academy of Paediatrics May 5, 2005

ZDROJ: "Swaddling: A systematic Review" Paediatrics Volume 120 Number 4, Oct, 2007

Comments are closed.